دبیرستان نمونه دولتی شهید احمدی روشن گتوند

دوره ی دوم
دبیرستان نمونه دولتی شهید احمدی روشن گتوند

دبیرستان نمونه دولتی شهید احمدی روشن شهرستان گتوند استان خوزستان

پیام های کوتاه
  • ۲۴ فروردين ۹۴ , ۲۲:۳۶
    حدیث
بایگانی

سخنی دوستانه با کلاس های دهم

پنجشنبه, ۴ خرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۵۰ ب.ظ

نقد روز، طلبکارهای قلدر

جوادی پور

تقاضا دارم در مورد متن زیر به هیچ عنوان گمانه زنی نشود، چرا که دانش آموز خاصی مد نظر من نیست. نقدی است کلی بر مراقبت های معمول جلسات امتحان که همه ساله در دبیرستان های پسرانه، یک چالش جدی است.

در جامعه امروز، به وفور با افرادی سر و کار داریم که به رغم دریافت امتیازهای نابرابر فراوان، کماکان از جامعه طلبکار هستند و عموما ژست های قلدر مآبانه نیز به خود میگرند. از امتیازهای نابرابر، خدمت سربازی در کنار خانه ی پدری گرفته تا اشتغال و دانشگاه و سهمیه و هر آنچه که شما در ذهنتان میگذرد. جالب آنکه در مواجهه با دیگران، نقش فردی را بازی میکنند که انگار حقی از آنها پایمال شده. تو گویی مظلوم ترین انسانهای زمین هستند و باز نیز طلبکار هستند. متاسفانه جلسات امتحان و مراقبت های آن گاها یک چالش جدی برای مراقب بوجود می آورد جایی که دانش آموزانی اندک، تقلب را حق مسلم خود میدانند و با وقاحت تمام تذکرهای پی در پی مراقبین را نادیده میگیرند.

آنها که فکر میکنند رزومه ی تمام رفتارهای تحصیلی آنها را چه در دوران راهنمایی و چه در امسال و سالیان گذشته واقف نیستیم بسیار خیال خامی در سر دارند. متاسفانه باید اعتراف کنم رفتارهایی مشاهده میشود که بدون شک حاکی از این موضوع است که برخی از دانش آموزان در مدارس راهنمایی سابقشان به تقلب عادت کرده اند. صحیح تر میگویم به تقلب عادت داده شده اند. دانش آموزی که از اوایل امتحان تذکر میگیرد بدون شک تنها به امید تقلب پای در جلسه ی امتحان گذشته. نکته ی جالب اینکه مراقب را مسبب بدبختی و نمره ی کم خود مینامد. و جالبتر آنکه گاهی با وقاحت تمام کلماتی بر زبان می آورد که نشانی از ادب ندارد. میخواهم مثال دانش آموزی ممتاز از دبیرستان طالقانی را بگویم که بسیار شاکی بود از بابت امتحان ورودی مدارس نمونه. به جد معتقد بود تقلب باعث پایمالی و تضییع حقش در ورود به دبیرستان نمونه شده است. نمرات حال حاضرش نیز گواه ممتاز بودنش هست و من نیز به جد موافقش بودم. امیدوارم با خواندن این متن دانش آموزان پی ببرند که جوادی، محمودی و احمدی ها هیچگونه زاویه ای با دانش آموز خاصی ندارند. در این متن میخواهم شهادت دهم، بعضا افرادی را که در جلسه امتحان جابجا میکنم و یا تذکر میدهم از صمیمی ترین دانش آموزان با خود حقیر هستند که روابط دوستانه اشان با حقیر بیش از دیگران است چرا که دوست دارم در آینده تحصیلی شان به خود متکی باشند و عادت های غلطی را که به انها آموزش داده شده ترک کنند. مطمئنا خود دانش آموز به تنهایی در بروز این رفتار مقصر نیست. امیدوارم دانش آموزان شرایط امتحان و مراقبین را درک کنند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۳/۰۴
جوادی پور

نظرات  (۱)

معدلی شیرنیه و حال می ده که نتیجه زحمت های خودت باشه
پاسخ:
حرف حساب

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی